Andulka Vlnkovaná

23. února 2012 v 19:53 | Lady Lucy |  Andulky
Andulka vlnkovaná (Melopsittacus undulatus), původní český název papoušek vlnkovaný, je malý papoušek původem z Austrálie. Díky svojí hravé roztomilé povaze a krásnému zbarvení patří mezi nejoblíbenější chované papoušky. Latinské slovo "Melopsittacus" znamená "zpěvný papoušek", "undulatus" znamená "vlnkovaný". Je asi 20 cm velká, váží asi 30-40 gramů a dožívá se až 15 let.

Vědecká klasifikace

Říše:živočichové (Animalia)
Kmen:strunatci (Chordata)
Podkmen:obratlovci (Vertebrata)
Třída:ptáci (Aves)
Řád:papoušci (Psittaciformes)
Čeleď:papouškovití (Psittacidae)
Podčeleď:papoušci (Psittacinae)
Rod:andulka (Melopsittacus)


Vyhledává zalesněné porosty blízko vodních toků. Najdeme ji i v travnaté savaně, suchých křovinatých oblastech i otevřených polopouštních biotopech. Za potravou létá i velké vzdálenosti.

Hnízdí v dutinách stromů, i ve skalních či zemních děrách. Samice snáší 4-6 vajec, sama je zahřívá, inkubace trvá 18 dní. Mláďata po 30 dnech opouštějí hnízdo. Po třech měsících přepeřují do šatstva dospělých ptáků.

Do Evropy andulky přivezl Gould již v roce 1840. Kolem roku 1850 se již s úspěchem v Evropě odchovávaly.

Chov v zajetí


Voliéra (klec): Pokud si chceme andulku ochočit, umístíme jí do menší klece. Pokud chceme odchovávat mladé, páru andulek stačí klec dlouhá 100 cm, do které umístíme hnízdní budku. Vhodnější je ale pro odchov zvolit letní venkovní voliéru a můžeme je chovat i po více párech společně. Do voliéry (klece) také umístíme misku s jemným pískem a dostatečně velkou misku pro pití a koupání.

Potrava: Směs drobnějších semen (proso, senegalské proso, loupaný i neloupaný oves). Semena dáváme ptákům nejen suchá, ale i močená a naklíčená. Přidáváme zeleninu, ovoce a další zelené krmivo (mrkev, jablko, travní klásky a semena). V době krmení mláďat přidáváme míchanici z nastrouhaných natvrdo uvařených vajec, nastrouhané mrkve a strouhanky, můžeme přidat vitamíny určené pro ptáky.


Odchov: Ve voliéře umístíme hnízdní budky 15×15×25 cm s vletovým otvorem 5 cm, mohou být ležaté i stojaté. Samička snáší 3-12 vajec, snáší je obden a od začátku na nich sedí. První mládě se líhne po 17-18 dnech. Mezi staršími a mladšími mláďaty jsou velké velikostní rozdíly. Za sezónu necháme ptáky hnízdit maximálně třikrát, pak jim odebereme z voliéry hnízdní budky. Příliš časté hnízdění totiž samičku vyčerpává.

Zdroj:www.budgie.estranky.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Budeš sem chodit?

Ano! :-) 66.7% (32)
Ne! :-( 33.3% (16)

Komentáře

1 Nikís Nikís | Web | 23. února 2012 v 20:38 | Reagovat

je nádherná..:)

2 kata kata | Web | 24. února 2012 v 9:45 | Reagovat

krasná :) doma máme jednu zelenou :)

3 Peťa a mazlíčci Peťa a mazlíčci | Web | 24. února 2012 v 18:24 | Reagovat

Já andulky miluju :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama